![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23wqkafJbdrL3RUPofrPiJvhciTACFs9hrbnsiVrFsEtHz7gHPPYrG2VN2b2z9AxgGno9.png)
🙋♀️ Hello beautiful people!✨💜
I hope you are super well and are having a beautiful day wishing you good health and pleasant moments✨, on this side of the screen all is well thank god. Today I want to share with you the cost I had to spend a day at the beach, but first it is important to note that the expenses will depend according to the activities that each one performs, in my case these were mine....
Currently in my city is working many round trips (I think in several cities you can get) known as full day which in Spanish means full day, the truth is there are many options of which I chose the most economical and also suited the date that was available, the transportation service had a cost of $ 19 per person, I looked very close to home this service includes transportation both there and back, and also includes the boat that will take us to the island, also with its shower service. The transportation had comfortable seats and good sound which made the trip much more comfortable and bearable. The people in charge of this service were very attentive and friendly.
Currently in my city is working many round trips (I think in several cities you can get) known as full day which in Spanish means full day, the truth is there are many options of which I chose the most economical and also suited the date that was available, the transportation service had a cost of $ 19 per person, I looked very close to home this service includes transportation both there and back, and also includes the boat that will take us to the island, also with its shower service. The transportation had comfortable seats and good sound which made the trip much more comfortable and bearable. The people in charge of this service were very attentive and friendly.
🙋♀️ ¡Hola gente bonita!✨💜
Espero que se encuentren súper bien y estén teniendo un hermoso día deseando para ustedes mucha salud y gratos momentos✨, por este lado de la pantalla todo bien gracias a dios. Hoy quiero compartirles el costo que tuve para pasar un día en la playa, pero antes es importante destacar que los gastos dependerán de acuerdo a las actividades que cada uno realice, en mi caso estos fueron los míos…
Actualmente en mi ciudad está funcionando muchos los viajes ida y vuelta (creo que en varias ciudades se puede conseguir) conocido como full day que en español significa día completo, la verdad hay muchas opciones de las cuales yo escogí el más económico y que también convenía a la fecha que estaba disponible, el servicio de transporte tuvo un costo de 19$ por persona, me buscaron muy cerca de casa este servicio incluye el transporte tanto de ida como de vuelta, además de incluir la lancha que nos llevará hasta la isla, también con su servicio de ducha. El transporte contaba con asientos cómodos y con un buen sonido el cual hizo el viaje sumamente más cómodo y llevadero. Los encargados de este servicio fueron muy atentos y amables.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23tbP7SaHM7hB2uFuMnPSYKvDjTVtT9EnHtQW3SrL5tWuRwiD7YcTet26T23WUDV5F6Y8.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23wWkZrpDaXYdcBEp33RCrqsNBkaJnp5UPuD8QkH8PNYZJxSwjZ8hcDRqPh2ayNTGus8u.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23wBxpShDBQQVNkXhVa81vcgCdBDykw2rokwm6LxLWJdwVad3ULmGaytoeWKciEgQddXn.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/244ojLseCkC4RMLuJu8tZA8qNF8hN3JZJKuXNppSLrK9DYpWHnfPikhndchi2JghsRmbr.jpg)
When we arrived at the island, the first thing we did was to find a good place and some awnings to enjoy the stay, this service had a cost of 20$ which included an awning with four chairs, we were six so we had to rent two more chairs, which cost 5$ each, so for a single person for this service you only need 5$ which corresponds to the value of a chair.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23wqnnmewRQzZN1XJ9fmcdhjaFGQ8CQgJxaAoRar7oAdJnU1BA2aTPJnPTKjdR9ynduGC.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23uFMFbj1MCedSe5yGkEu9EATesQHU3LzpbzMP88DM7h8eN6wm641g9rK3y5dTKB9MjYM.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23xKr7MjXFywEuNtq3WhaABbvqFS7gjB7dnZERFkLa1paYwUdVtFis2EdtsG7RWRrPaJc.jpg)
Al llegar a la isla, o primero que hicimos fue ubicar un buen sitio y unos toldos para disfrutar de la estadía, este servicio tenía un costo de 20$ que incluía un toldo con cuatro sillas, nosotros éramos seis por ello debíamos alquilar dos sillas más, las cuales costaban 5$ cada una, así que por una sola persona para este servicio solo se necesita 5$ que eso que corresponde el valor de una silla.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23wqnnmewRQzZN1XJ9fmcdhjaFGQ8CQgJxaAoRar7oAdJnU1BA2aTPJnPTKjdR9ynduGC.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23uFMFbj1MCedSe5yGkEu9EATesQHU3LzpbzMP88DM7h8eN6wm641g9rK3y5dTKB9MjYM.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23xKr7MjXFywEuNtq3WhaABbvqFS7gjB7dnZERFkLa1paYwUdVtFis2EdtsG7RWRrPaJc.jpg)
As we were a group of six, it was much more economical to take everything to eat on the beach and we only divided the costs of the same, this option will depend on each person because some prefer to eat beach services, in my case not so much but some prices of these services are between 5$ 10$ and more, we took bread stuffed with ham and cheese, tequeños, rice with chicken and some snacks for the afternoon to taste on the beach, as drinks we armed ourselves with water, soda and caroreña. As it was between six people, it was more economical and we were able to taste a variety. But as I say this will depend on each taste, there are food services for up to 15$ on the beach.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/EoEo69bbgvNcsFVpsufMwQPNvB5hs7f3tDi3jAZqtKbKCK7xf2vXM94V8BzEYqQyK2p.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23vi1iukYi9WPioBdXo2N65PKL4uLQWTwDJSeBpAyiMq4D6nhWTzuyYgVzgjdCHpAGVtX.jpg)
Nosotros como éramos un grupo de seis se nos hizo mucho más económico llevar todo para consumir en la playa y solo nos dividimos los gastos de los mismos, está opción si dependerá de cada persona pues algunos prefieren comer los servicios playeros, en mi caso no tanto pero algunos precios de esos servicios rodean entre 5$ 10$ y más, nosotros para degustar en la playa llevamos pan relleno con jamón y queso, tequeños, arroz con pollo y algunos snacks para la tarde, como bebidas nos armamos de agua, refresco y caroreña. Cómo fue entre seis se nos hizo más económico y pudimos degustar variedad. Pero como les digo esto dependerá de cada gusto, hay servicios de comida hasta de 15$ en la playa.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/EoEo69bbgvNcsFVpsufMwQPNvB5hs7f3tDi3jAZqtKbKCK7xf2vXM94V8BzEYqQyK2p.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23vi1iukYi9WPioBdXo2N65PKL4uLQWTwDJSeBpAyiMq4D6nhWTzuyYgVzgjdCHpAGVtX.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23vi6PQzFW7igp3eJeYwU497YziQZ1U14dHXpWGPgWNwuLiVgZKGmu7ZwPtPwq1DZYrm6.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/EpVC1Gu5SPdrD6sku7m7qZuUxkYGLvL1S1qYaRa5dNDptm2g1GksvAfbpLXjayQc99W.jpg)
And if you like accessories like me the prices start at 3$ and there are some promotions that leave 2 for 5$, in my case I bought this last option. The rental of bathrooms on the beach had a cost of 1$, beyond the awning, the accessories and the bathroom. I did not have any other expenses on the beach because we had almost everything prepared from home to spend our full day and in a way save a little more.
It was a totally amazing day and every expense was totally worth it. Although it sounds tiring to go and come back practically the same day, I didn't arrive as tired as I expected, without a doubt the key was having a super comfortable bus✨.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23uFZvirBRnTuUgwSgJzvemQFf2zTijLa2as1KwQjSvA9Z1qDKTirFbR4kPMWqr7HwwYb.jpg)
It was a totally amazing day and every expense was totally worth it. Although it sounds tiring to go and come back practically the same day, I didn't arrive as tired as I expected, without a doubt the key was having a super comfortable bus✨.
Y si te gustan los accesorios como yo los precios circulan a partir de 3$ y hay algunas promociones que dejan 2 por 5$, en mi caso compré está última opción. El alquiler de baños en la playa tenía un costo de 1$, más allá del toldo, los accesorios y el baño. No tuve ningún otro gasto dentro de la playa pues desde casa llevamos casi todo preparado para pasar nuestro full day y de cierta forma ahorrarnos un poco más.
Fue un día totalmente increíble y cada gasto valió totalmente la pena. Aunque suene cansador ir y regresar prácticamente el mismo día, no llegué tan cansada como esperaba, sin duda la clave fue tener un bus súper cómodo✨.
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23uFZvirBRnTuUgwSgJzvemQFf2zTijLa2as1KwQjSvA9Z1qDKTirFbR4kPMWqr7HwwYb.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23xpAnDysLVFrNKF3tWqfwfpqGSTPMYuzPBefe4pswmGDjsc7HNhRjMUrL66mnRBY5BCm.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/EqSVRWB93q3QjGJ5q5gBFsWTTWfkCrTRAj6cGyd4ggeGPguLsCZzE3jZPgMkLckGc1c.jpg)
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/243zkGFGkTNFQKSsYoRxwWRgaRBcXfKEGdyvZzo8htBS3mxYNrNLDk3ygSJgMsJpgdFoe.jpg)
Thank you for making it this far, see you in a new publication💜✨
Many blessings and digital hugs🤗
Gracias por llegar hasta aquí, nos vemos en una nueva publicación💜✨
Muchas bendiciones y abrazos digitales🤗
👩🏼💻 Edición: Canva / Edition: Canva
✨ Traducción: DeepL.com / Translation: DeepL.com
![](https://images.hive.blog/768x0/https://files.peakd.com/file/peakd-hive/yagelybr/23viEuxiiLSodjwpVWi99C7FW43mVJPAaxRGxFpSW1DBjscRG2o4kBV3hoGdcVQQDRQLF.png)
Tal cual como dices, entre varios se hace más llevadero el gasto, lo importante es disfrutar esas maravillosas experiencias de la vida 🤗
Totalmente linda❤️
Gracias por compartirlas con nosotros.
Saludos y bendiciones.Hermosas fotografías, @yagelybr
Gracias a ti por pasar y apoyarme❤️✨
Se nota que la pasaron increíble amiga y por saber tener una buena organización no gastaron tanto y disfrutaron de igual manera. Las fotos están súper lindas 🥰
Si ami, fue un gran día!! Y la organización nos ayudó bastante
Que chevere amiga, yo también pienso que es mejor llevar uno su comidita y snacks. Todo salió a un excelente precio porque además, pagaron entre varios 💕
Si ami uno se ahorra bastante, y son varios más✨
That sounds like such a fantastic experience! 😊 Sometimes, a comfortable ride makes all the difference. Glad you had an amazing day and that the trip was totally worth it!
Yagely,this post makes me want to go to the beach!Your description of the day is so vivid and positive.I also appreciate the practical information about costs–it's helpful for planning my own trips.Thanks for sharing your adventure!