TIPS YOU NEED TO KNOW BEFORE SHOPPING

in Hive PHlast year

inbound8755212827251974355.jpg

The world is currently filled with uncertainty. For example, right now we still have a lot of income but it will suddenly change tomorrow. We don't know that the company we are working for will suddenly experience a shutdown due to the collapse of our economy and this will result in our dismissal. So, what can we do to keep our family surviving during trouble?

inbound5377552614615280466.jpg

I learned something good from ants. The ant is a very advanced thinker. They know that there is a time of abundance and a time of scarcity of food. Because of that, what can they do? In times of abundance, they gather large amounts of food and do not stop until food becomes scarce. How are they doing during the famine? Well, none of them died of starvation. The good example of ants teaches us to prepare for adversity. But how can we do this? A good way is to save on any expenses.

If we have a big income now, there is no reason for us to overspend on things that we don't need. Even when we go shopping we find ways to save money on the same product we want to buy. How? Through collective purchasing. The supplier of products will give a discount if we buy in bulk. My dear Hivers I will share with you my discovered method to save money when shopping. I will only discuss about a few things. How do we know how much we can save? We will know this by comparing small and large packaging.

inbound3819346468073876813.jpg

For example, let's talk about the all-in-one seasoning of Magic Sarap. A sachet of 8 grams costs 4.15 pesos while a pouch of 150 grams costs 72.75 pesos. How do we know how much we save if we buy 150 grams instead of 8 grams? We will only use a simple mathematical formula.

This is the formula:

Weight ÷ price = weight in grams for every 1 peso paid.
Let's first compute 8 grams.

So.
8 grams ÷ 4.15 pesos = 1.9277108433734 grams for every 1 peso.
Next, let's calculate 150 grams.

So.
150 grams ÷ 72.75 pesos = 2.0618556701030 grams for every 1 peso

inbound8480328310643087855.jpg

The question is, how much can we save if we buy 150 grams? Let's assume that the amount of 150 grams of 72.75 pesos is what we use to buy each of 8 grams, this is what happens:

The equivalent weight that we bought for every 1 peso in an 8-gram sachet is 1.9277108433734 and this is our basis for computing.

So,
1.9277108433734 grams x 72.75 pesos = 140.24096385541 grams
Then,
150 grams - 140.24096385541 = 9.75903614459 grams we save if we buy 150 grams.

inbound8117202092920342257.jpg

For another example, we will compute how much we can save on soy sauce.

A pouch of 100 milliliter costs 6.95 pesos while a pouch of 340 milliliter costs 18.80 pesos. We will use this similar mathematical formula:

Volume ÷ price = volume in milliliters for every 1 peso paid.
Let's first compute 100 milliliters.

So,
100 milliliters ÷ 6.95 pesos = 14.388489208633 milliliters for every 1 peso.
Next, let's calculate 340 milliliters.

So,
340 milliliters ÷ 18.80 pesos = 18.085106382978 milliliters for every 1 peso.

inbound2557685651774149608.jpg

The question is, how much can we save if we buy 340 milliliters instead of 100 milliliters? Let's assume that the amount of 340 milliliters of 18.80 pesos is what we use to buy each of 100 milliliters, this is what happens:

The equivalent volume that we bought for every 1 peso in a 100-milliliter is 14.388489208633 and this is our basis for computing.
So,
14.388489208633 milliliters x 18.80 pesos = 270.50359712230 milliliters

Then,
340 milliliters - 270.50359712230 milliliters = 69.4964028777 milliliters we save if we buy 340 milliliters.

These are just some of the products that I calculated in advance and compared the prices individually and in bulk to save money. It is better to shop in bulk especially if the store is far away from our house to save on the rising cost of petroleum fuel. We can save a lot of time, energy, and money. Just like the ants I mentioned earlier save in advance while in abundance.

My dear Hivers that's all for now. Thank you so much for reading this article. Have a nice day.

Sort:  

How good you are in computation Sir!I salute you!Thank you for the tips,Sir.Now,I know how to save🙂One thing I knew too on how to save is to make a list.Be sure when you buy something or whatever you should have the list and don't buy anything out from the list.Prioritize first the needs😊

Thank you for your appreciation of this content ma'am @lovinglymers. Having good budget management is a great help to save money for the future.

Seeing this numbers made me stick to my list. Hahahaha kabuhion ko magtan aw og numbers. Hehehe pero this is such a great help sir. Thanks for sharing.

Thank you for your honest comment ma'am @netswriting. No worries ra ma'am oi. My previous jobs involved a lot of numbers. Aron Dili nako malimtan popanahon nako nga I exercise Ang math labi na karon nga nakafocus ko sa writing. So sometimes I include math in my blogs.

Yes, you got it right! We can save if we buy the bigger one compared to the smaller one. Thanks for sharing this tips. This reminds me of the importance of thinking twice, especially when shopping.

You are always welcome ma'am @dehai. Thank you also for leaving stopping by.

It's better to be wise.

That's right ma'am @annetimistic. Thank you for your comment.

Korek! Mas nakakatipid talaga tayo when we buy Yung mga malalaki.

Tama. Mas maganda Kung ngayon Tayo magtitipid upang mas Malaki Ang Mai save for the future.

 last year  

Everytime that I do my grocery, I usually follow these calculations. There are times wherein I just buy the sachet part as I rarely use some items. Magic Sarap is a good example as I buy one or two sachets only. If I buy a huge packet the rest either got thrown away or unusable anymore.

But definitely it is a good tip! Calculate always to see where we can save.

Doing calculations before purchasing is a very bright idea. Through this, we will know how much we can save. Choosing the type of packaging is also another way. Like in magic sarap we can choose resealable packaging to make it safe from dust and moisture and save the surplus for future use.

Thank you so much for sharing it is a very informative topic for tips to go shopping. It is very important to save the money.

Thank you for your appreciation to this blog ma'am @missbebeth .

You're welcome.

Sir, I am in awe you are so good at Math which is the total opposite of me. Seeing numbers makes me nauseous! Lol. But long story short, buying at large and wholesale will indeed make you save a lot. Happy shopping to a wise consumer like you!☺︎👍🏻

Thank you ma'am @heyitsjian for taking time on this blog.

You're welcome!

Congratulations @edver143! You have completed the following achievement on the Hive blockchain And have been rewarded with New badge(s)

You received more than 2250 upvotes.
Your next target is to reach 2500 upvotes.

You can view your badges on your board and compare yourself to others in the Ranking
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Check out our last posts:

Feedback from the November Hive Power Up Day
Hive Power Up Month Challenge - October 2023 Winners List
Be ready for the November edition of the Hive Power Up Month!

Thank you @hivebuzz for this recognition award.

That's great @edver143! We're excited to see your accomplishments on Hive! We keep cheering you on for your next goal!